Activiteiten

 

Links

 

Natuurgids.net

Zoek naar info over natuur en milieu in de Natuurgids.

U bent hier: naar homepageHome > Actueel

Maatregelen voor natuurrichting in Bospolder - Ekers Moeras

Landschap en haven

Rondom het gebied Bospolder - Ekers Moeras, vooral waar het raakt aan de haven en hara industrie, worden nieuwe landschapsdijken aangelegd of bestaande verbeterd en beplant met streekeigen plantgoed. Daarbij is het niet de bedoeling het hele gebied hermetisch af te sluiten door het achter dijken in te kapselen. De dijken kunnen het zicht op de havenactiviteiten enigszins wegnemen en het geluid ervan een beetje temperen. De bestaande dijken die geen doel hebben, zoals aan de noordzijde van de blusvijver, worden afgegraven.

Hooien en begrazen

Een hooi- en begrazingsbeheer moet de ongecontroleerde verruiging van het gebied tegengaan. Op afgerasterde plaatsen zal het gebied begraasd worden met Galloway-runderen en Konik-paarden . Deze soorten runderen en paarden zijn heel rustige en zelfredzame dieren, bstand tegen alle weer en wind en ruw terrein. De begrazing is extensief : dit wil zeggen dat er maar weinig dieren op een grote oppervlakte grazen.

Begrazing is een vaak toegepaste vorm van natuurbeheer. Begrazing van ene groot stuk grond levert een mozaïek op met plekken die kort worden afgegraasd en andere waar struikjes of bomen opschieten. Die afwisseling is vanuit het oogpunt van natuurbehoud en het landschap waardevol.

Natuur-technisch

De noordelijke oever van de blusvijver voor de aangrenzende industriezone wordt natuurtechnisch heraangelegd . Dat betekent dat de oever schuin wordt afgegraven zodat de blusvijver contact maakt met het water- en de natuurrijke gebieden erachter. Op die manier kan de blusvijver natuurlijker inpassen in Bospolder - Ekers Moeras. Het voorzien van een overloop staat er borg voor dat, wanneer er water uit de blijsvijver zou moeten opgepompt worden, het water uit het achterliggende gebied niet mee verdwijnt.

"Natuur voor iedereen"

Dit is een slagzin die in dit project ook waargemaakt wordt. Een netwerk van wandelpaden maakt het gebied toegankelijk voor de natuurliefhebber, zonder dat de rust van fauna en flora verstoord wordt. Om het vogelleven in alle rust te kunnen observeren, zal er een vogelkijkhut geplaatst worden.

Waterhuishouding

Heel wat van de maatregelen die worden voorgesteld in het natuurinrichtingsproject hebben te maken met de waterhuishouding van Bospolder-Ekers Moeras. Dat is ook logisch, want het is vooral in een natte, waterrijke omgeving met de overgangszones naar droger terrein dat een gevarieerde fauna en flora goed kunnen gedijen. Bijvoorbeeld vogels als de Bruine kiekendief, Blauwborst , Sprinkhaanrietzanger, Baardmannetje; verschillende soorten libellen als de Kleine roodoogjuffer, Groene glazenmaker en de bedreigde Variabele waterjuffer ; plantensoorten als de Zomerbitterling, Moeraswespenorchis , Addertong ...

Bospolder heeft een netwerk van afwateringsgreppels die het gebied naar de lager gelegen bedding van de Verlegde Schijns afwateren. Dit drainagenet is er nu de oorzaak van dat de ondiepe plassen en poelen in de zomer droog staan, zodat de vegetatie in de zone tussen water en land verruigt en minder divers wordt. Daarom wordt een aantal van die rechte greppels gedempt . De bedding van de Verlegde Schijns wordt opnieuw vrijgemaakt.

De bouw van een regelbare stuw op de hoofdgracht ter hoogte van het Bospolderpad laat toe het waterpeil in het gebied in de hand te houden. Daardoor kunnen de poelen en plassen het hele jaar door water houden. De bestaande poelen worden verdiept en uitgebreid. Enkele van deze plassen, vooral tegen de Ekerse Dijk aan, zijn overblijfselen van de 'wielen' of doorbraken van dijken in het vroegere poldergebied. Her en der worden ook nieuwe plassen uitgegraven.

Op de dijk die evenwijdig loopt met de Verlegde Schijns wordt een kleilaag aangebracht. Dat verhindert dat het water vanuit Bospolder nog langer doorsijpelt langs deze zandige dijk.

 

Meer info

 

Contactpersonen

Natuurgebieden